O Venuši
Bylinkářka a léčitelka Venuše Studničková se narodila v Ústí nad Labem v roce 1951 a tomuto městu zůstala věrná po celý život. Vystudovala zdravotní školu a později se věnovala farmafytologii (nauka o bylinách) a čínské medicíně. V oboru „bylinkologie" se vzdělává i nadále a spolupracuje s pražskou výzkumnou laboratoří. Miluje všechna zvířata, ale pejsky obzvlášť, samozřejmě přírodu a bylinky. Má dva syny a tři pejsky. Na svém kontě má spousty vyléčených pacientů anebo těch, kterým ve spolupráci s lékaři pomohla. Od roku 1978 se zabývá léčením lupénky, ale i dalších obtíží. V Horově ulici v Ústí nad Labem spolu se synem provozuje živnost „Bylinky od Venuše,“ vybudovala zde léčitelské centrum, kde spolu s kolegy kromě výroby a distribuce bylinných produktů poskytuje poradenské služby spojené s přírodním léčitelstvím, diagnostiku pomocí reflexní terapie a také nejrůznější druhy masáží. Klasické, sportovní, reflexní, lymfodrenážní, ale i japonské masáže jsou v místním centru k dispozici. Pravidelně paní Venuše pořádá odborné školení a semináře, je každý měsíc zvána do Českého Rozhlasu Sever a také se již několikrát objevila na televizní obrazovce v pořadech zabývajících se odbornou problematikou týkajících se bylin a přírodního léčitelství.
Kdy Jste se začala o přírodní léčbu zajímat? Má ve vaší rodině nějakou tradici?
Odmala se zajímám o bylinky, neboť jsem vyrůstala v prostředí, kde to bylo běžné. Sběrem bylinek a jejich léčbou se zabývala už moje pra-praprababička. Tato tradice se předávala vždy po přeslici z pokolení na pokolení, pouze otcovu rodinu to přeskočilo rovnou na mě. (smích)
Co všechno zahrnuje vaši profesi?
Jelikož jsem fytolog, zahrnuje komplexní léčbu bylinami. Ať už jde o vnitřní užívání čajů či kapek, tak mazání oleji a mastmi, až po bylinkové masáže.
Je pravda, že léčíte přírodními metodami zvířata v ústecké zoo?
Spolupracuji od roku 1995 nejen s ústeckou zoo, ale také s mnohými dalšími veterináři. A řekla bych, že ta spolupráce je úspešná. Ani ošetřovatelé, ani zvířata si nestěžovali a zatím mě nic nesežralo. (smích)
Většinou aplikuji bylinné směsi ve formě mastí a obklad. Musím říci, že nejčastěji léčím koně. Naposledy to byla březí kobylka – astmatička. Díky bylinám se jí začalo dýchat lépe, což se projevilo spokojeností. Začala mi ožírat vlasy a šálu, a to za dohledu ostatních zvířat na statku. Ta dávala pozor, co dělám… Bylo to strašně milé a hezké, i když j sem nakonec přistála ve sněhu… I zvířata mají smysl pro humor. (smích)
Spolupracujete také s lékaři?
Samozřejmě. Lidé za mnou chodí s nálezy od lékaře, kde je diagnóza a léky, které užívají. Podle toho připravím bylinnou směs a upravím jim stravování. Ale ta péče je komplexnější, což je závislé od jednotlivých případů.
Musíte být i dobrou psycholožkou… S čím se na vás lidé nejčastěji obracejí?
Asi takto… Když lidé vidí, že se jim snažím pomoci, otevřou se. Svěří se mi tak i s problémy, které je trápí, ať už je to rodina nebo práce. V této uspěchané době je nutné si na ně udělat čas. Strašně to pomáhá v další léčbě.
Poznáváte i nové metody a způsoby léčby, nebo se spoléháte jen na bylinky?
Pořád studuji, protože pořád jsou nějaké novinky, které je potřeba znát. Celý život se učím. Můj tatínek říkal, že jsem věčný student.
„Dobrý léčitel se celý život učí a poznává stále nové věci. Namíchat bylinnou směs „na míru“ totiž není zase taková legrace, ale zkušená bylinkářka si s tím poradí“
Existuje nějaký univerzální životabudič?
Univerzálního neexistuji prakticky nic. Já říkám, že na každou bolístku je kytička. A těch je dost a dost, aby se daly potíže každého jednotlivce řešit individuálně.
Jaký čaj je nejlepší pro uklidnění nebo třeba večer na spaní?
Na spaní se mohou použít samostatně bylinky nebo se připravují směsi z nich. Pokud někdo bere psychofarmaka, musí se dát pozor a některé bylinky nelze použít, jako například meduňka a třezalka. Účinek by se totiž negoval. Ale i při použití léků na spaní mohu doporučit mučenku. Jinak je výborný kořen kozlíku, chmel, třezalka, levandule nebo namíchané silnější směsi. Ale ty už se dělají individuálně.
Můžete čtenářům doporučit nějaká cvičení pro zdraví?
Tak to určitě osvědčené cvičení 5 Tibeťanů. Může se cvičit denně a bez rozdílu věku.
Zažila jste při své práci něco, na co vzpomínáte dodnes?
Přijela paní z Plzně s obrovskými otoky od třísel nahoru až k hlavě. Doporučila jsem jí čaj na lymfatické cesty a vysvětlila, jak jej užívat. Hned jsem jí udělala lymfodrenážní masáž. Ulevilo se jí a už na druhém sezení měla otoky splasklé. Podařilo se nám dostat pryč škodlivé toxické tekutiny.
Jinak mám ráda „práci" s malými dětmi. Jsou vynikající, šikovné, a když zvolíte hravou nenásilnou formu přístupu, výsledky jsou úžasné a rychlé. Těm hodným a poslušným dávám javorové lízátko, které je samozřejmě také zdravé. (smích)
Umíte namíchat nápoj lásky?
Ano, protože existuje spousta čarodějných knih, kde recepty na takové nápoje jsou. Ale jasně, že umím namíchat i svůj vlastní. Podle toho, zda to má být láska na celý život nebo třeba jen pro okouzlení.
Jak se léčí sama bylinkářka?
Jak jinak než bylinnými čaji a mastmi. A nejen léčím, třeba i vlasy si přibarvuji heřmánkem.
Věříte v posmrtný život?
Dušičky existují. Vím, že doma nejsem sama a registruj í to i moji psi. Takže něco na tom bude…
Komu byste se nikdy sama nesvěřila do rukou?
Někomu, kdo si na léčitele jenom hraje, nebo si jen myslí, že je léčitel. Lidem bez zkušeností.
A co síla úplňku? Má Luna magickou moc?
Ano, věřím. Moc úplňku je opravdu silná.
Chodíte sbírat bylinky o půlnoci na hřbitov?
Ne. Jako malé dítě jsem babičce natrhala macešky na hřbitovní cestě a byla jsem strašně bita. Mrtvým se nemá nic brát.
Existuje mandragora?
Když se to vezme kolem a kolem, tak kořen mandragory vlastně existuje. Ale když ho vyndáte ze země, neřve… (smích)
A co takový žen-šen?
Ten je velice dobrý, používám jej jako skvělý životabudič. Dělám si z něj tinkturu a užívám jej po kapkách.
Které afrodiziakum je podle vás nejlepší?
Pro pány kotvičník a pro muže i ženy maca. Speciálně dámy spíše potřebují jako afrodiziakum pohlazení a hezký dárek.
Máte nějaký amulet?
Mám. Je to flakon z perlorodky se stříbrnými ornamenty, který nosím na krku. Dá se do něj dát prášek i tekutiny.
„Mým životabudičem je žen-šen“
Rozhovor převzat z Ústeckého deníku, který vyšel v sobotu 6. března 2010
Autorem článku je: Ludmila Veselá
Venuše Studničková v pořadu Barvy života - Vysoký krevní tlak. Vysíláno 20. 2. 2009 11:00 na ČT1
Venuše Studničková v pořadu Rady ptáka Loskutáka - Léčivé bylinky. Vysíláno 17. 1. 2010 16:00 na Nově